TE Connectivity 33 kΩ Metal Oxide Resistor 3 W 5 % ROX3SJ33K
Resistance
33kΩ
Power Rating
3W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Voltage
350V
Series
ROX3S
Automotive Standard
No
Package/Case
PT-64
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Length
16mm
Standards/Approvals
No
Width
5.5mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Product details
TE Connectivity ROX3S Series 3W Power Metal Oxide Film Resistors
• High power in a compact form
• Excellent long-term stability
• 3W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• ±300ppm/°C Temperature coefficient
• 350V Limiting element voltage
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Resistance
33kΩ
Power Rating
3W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Voltage
350V
Series
ROX3S
Automotive Standard
Package/Case
PT-64
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Length
16mm
Standards/Approvals
Width
5.5mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Product details
• High power in a compact form
• 3W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance