TE Connectivity 2.7 kΩ Metal Oxide Resistor 0.5 W 5 % ROX05SJ2K7
RS Stock No.: 187-0367Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: ROX05SJ2K7
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
2.7kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
0.5W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
500V
Technology
Metal Oxide
Series
ROX
Automotive Standard
No
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
10mm
Length
7.2mm
Diameter
2.5mm
Standards/Approvals
No
Width
2.5mm
Temperature Coefficient
+350 ppm/°C
Lead Diameter
0.54mm
Country of Origin
Thailand
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Box
Specifications
Resistance
2.7kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
0.5W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
500V
Technology
Metal Oxide
Series
ROX
Automotive Standard
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
10mm
Length
7.2mm
Diameter
2.5mm
Standards/Approvals
Width
2.5mm
Temperature Coefficient
+350 ppm/°C
Lead Diameter
0.54mm