TE Connectivity RA73 75 Ω, 0603 Thin Film Surface Mount Fixed Resistor 0.1 % Surface 0.5 W - RA73F1J75RBTDF
RS Stock No.: 238-9868PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: RA73F1J75RBTDF
brand-logo
View all in Surface Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Product Type
Surface Mount Fixed Resistor
Resistance
75Ω
Resistor Type
Precision
Technology
Thin Film
Package/Case
0603
Packaging
Tape & Reel
Tolerance
0.1 %
Power Rating
0.5W
Temperature Coefficient
±25 ppm/°C
Mount Type
Surface
Automotive Standard
No
Series
RA73
Maximum Operating Temperature
260°C
Standards/Approvals
RoHS Compliant
Width
0.8mm
Height
0.45mm
Length
1.55mm
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Select packaging type
Price on asking
Select packaging type
Product Type
Surface Mount Fixed Resistor
Resistance
75Ω
Resistor Type
Precision
Technology
Thin Film
Package/Case
0603
Packaging
Tape & Reel
Tolerance
0.1 %
Power Rating
0.5W
Temperature Coefficient
±25 ppm/°C
Mount Type
Surface
Automotive Standard
No
Series
RA73
Maximum Operating Temperature
260°C
Standards/Approvals
RoHS Compliant
Width
0.8mm
Height
0.45mm
Length
1.55mm