TE Connectivity HSA503R3J, 3.3 Ω 50 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 720-5218Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSA503R3J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
3.3Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
50W
Series
HSA50
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
72.5mm
Overall Height
17mm
Overall Width
30mm
Standards/Approvals
EU RoHS, EU REACH, EU ELV, China RoHS 2
Product details
50W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
You may be interested in
Arcol HS50 3R3 J
RS PRO, 3.3 Ω 50 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Arcol HS50 3R3 J
Technical Document
Specifications
Resistance
3.3Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
50W
Series
HSA50
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
72.5mm
Overall Height
17mm
Overall Width
30mm
Standards/Approvals
Product details
Braking resistor
Balancing resistor
Crowbar
Filter