TE Connectivity HSA25470RJ, 470 Ω 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 720-5114PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSA25470RJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
470Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Package/Case
Aluminium
Packaging
Loose Piece Tray
Temperature Coefficient
+30 ppm/°C
Tolerance
±5 %
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Product details
25W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Resistance
470Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Package/Case
Aluminium
Packaging
Loose Piece Tray
Temperature Coefficient
+30 ppm/°C
Tolerance
±5 %
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Product details