TE Connectivity 22 Ω Wirewound Resistor 7 W 5 % EP7WS22RJ
RS Stock No.: 762-9497Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: EP7WS22RJ
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
22Ω
Product Type
Resistor
Resistor Type
Power
Power Rating
7W
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
Voltage
500V
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
EP
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Length
30mm
Diameter
8.5mm
Standards/Approvals
No
Width
8.5mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Lead Diameter
0.75mm
Country of Origin
Thailand
Product details
EP(Small) Series Anti Surge Resistor, Axial
Power rating 1W to 10W
Smaller in size than the standard series for the same power rating
Specially designed and tested for Surge Imunity
Flame resistant coating
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Resistance
22Ω
Product Type
Resistor
Resistor Type
Power
Power Rating
7W
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
Voltage
500V
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
EP
Automotive Standard
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Length
30mm
Diameter
8.5mm
Standards/Approvals
Width
8.5mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Lead Diameter
0.75mm
Country of Origin
Thailand
Product details
Power rating 1W to 10W
Flame resistant coating