TE Connectivity 680 Ω Wirewound Resistor 10 W 5 % C10680RJL
RS Stock No.: 666-1759Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: C10680RJL
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
680Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
10W
Resistor Type
Power
Packaging
Tray
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
650V
Technology
Wirewound
Series
C10
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
40°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Length
53.5mm
Diameter
8.5mm
Standards/Approvals
No
Width
8.5mm
Temperature Coefficient
+90 ppm/°C
Lead Diameter
0.8mm
Country of Origin
India
Product details
C10 Series 10W, Axial
Click here to find out more
You may be interested in
Welwyn 680Ω Wire Wound Wirewound Resistor 10W ±5% W23-680RJI
Price on askingEach (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
680Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
10W
Resistor Type
Power
Packaging
Tray
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
650V
Technology
Wirewound
Series
C10
Automotive Standard
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
40°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Length
53.5mm
Diameter
8.5mm
Standards/Approvals
Width
8.5mm
Temperature Coefficient
+90 ppm/°C
Lead Diameter
0.8mm
Country of Origin
India
Product details
C10 Series 10W, Axial