TE Connectivity BDS2A100680RK, 680 Ω 100 W Thick Film Chassis Mount Resistor ±10 %
RS Stock No.: 225-1272PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: BDS2A100680RK
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
680Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
100W
Series
BDS100
Package/Case
Planar
Tolerance
±10 %
Temperature Coefficient
±150 ppm/°C
Technology
Thick Film
Termination Style
Screw
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Country of Origin
Czech Republic
Product details
100 Watt BDS100 Series
From TE Connectivity, the BDS100 series of thick film power resistors offer a virtually inductance free solution, with inductance of less than 40 nH. With a wide range of different resistance options and low tolerance of only 1%, these power resistors allow for flexibility within your designs. A power rating of 100W within a 9.5cm2 footprint gives BDS power resistors a high-power density of 10.5W/cm2.
Features and Benefits:
Available in 6 configurations with 2 or 4 easy to connect terminals
Easy mounting Isotop case
Optimum stability
Space saving solution
Partial dischage of less than 10pC at 2 kV guarantees quality, excellent reliability and a long life span
Product Applications:
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Resistance
680Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
100W
Series
BDS100
Package/Case
Planar
Tolerance
±10 %
Temperature Coefficient
±150 ppm/°C
Technology
Thick Film
Termination Style
Screw
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Country of Origin
Czech Republic
Product details
100 Watt BDS100 Series
Features and Benefits:
Easy mounting Isotop case
Optimum stability
Space saving solution