TDK-Lambda Switching Power Supply, CUS400M-12/FX5 2 Output 12V dc, 20.83A, 400 W, Input 85V ac to 264V ac
RS Stock No.: 209-5781Brand: TDK-LambdaManufacturers Part No.: CUS400M-12/FX5
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
2
Mount Type
Panel
Power
400W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
20.83A
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
198mm
Depth
198mm
Weight
440g
Standards/Approvals
Width
128mm
Efficiency
90%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
CUS400M
Output Current
20.83A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
United Kingdom
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
2
Mount Type
Panel
Power
400W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
20.83A
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
198mm
Depth
198mm
Weight
440g
Standards/Approvals
Width
128mm
Efficiency
90%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
CUS400M
Output Current
20.83A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac