STMicroelectronics STripFET II Type N-Channel MOSFET, 80 A, 55 V Enhancement, 3-Pin TO-263 STB80NF55L-06T4
RS Stock No.: 687-5083Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: STB80NF55L-06T4
brand-logo
View all in MOSFETs
Technical Document
Specifications
Channel Type
Type N
Product Type
MOSFET
Maximum Continuous Drain Current Id
80A
Maximum Drain Source Voltage Vds
55V
Series
STripFET II
Package Type
TO-263
Mount Type
Surface
Pin Count
3
Maximum Drain Source Resistance Rds
7mΩ
Channel Mode
Enhancement
Forward Voltage Vf
1.3V
Maximum Power Dissipation Pd
300W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
100nC
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
No
Height
4.6mm
Length
10.4mm
Automotive Standard
No
Product details
N-Channel STripFET™ II, STMicroelectronics
MOSFET Transistors, STMicroelectronics
Click here to find out more
View all in MOSFETs
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Channel Type
Type N
Product Type
MOSFET
80A
55V
Series
STripFET II
Package Type
TO-263
Mount Type
Surface
Pin Count
3
7mΩ
Channel Mode
Enhancement
Forward Voltage Vf
1.3V
Maximum Power Dissipation Pd
300W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
100nC
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
Height
4.6mm
Length
10.4mm