SMC Pneumatic Piston Rod Cylinder - CUJB20-10D 20 mm Bore, 10 mm CUJ Series, Double Acting Acting
RS Stock No.: 369-280Brand: SMCManufacturers Part No.: CUJB20-10D
brand-logo
Technical Document
Specifications
Brand
SMC
Product Type
Pneumatic Piston Rod Cylinder
Series
CUJ
Model Number
CUJB20-10D
Action Type
Double Acting
Bore Size
20mm
Mount Type
Lateral
Cushioning Type
Rubber Bumper
Body Material
Aluminium Alloy, Copper
Stroke Length
10mm
Maximum Operating Pressure
0.7 Mpa
Maximum Piston Speed
500mm/s
Minimum Operating Temperature
-10°C
Rod Type
Single
Piston Rod Gender
Female
Piston Rod Thread Size
M5 x 0.8
Piston Rod Thread Standard
Metric
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
36mm
Weight
0.06kg
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
China
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
SMC
Product Type
Pneumatic Piston Rod Cylinder
Series
CUJ
Model Number
CUJB20-10D
Action Type
Double Acting
Bore Size
20mm
Mount Type
Lateral
Cushioning Type
Rubber Bumper
Body Material
Aluminium Alloy, Copper
Stroke Length
10mm
Maximum Operating Pressure
0.7 Mpa
Maximum Piston Speed
500mm/s
Minimum Operating Temperature
-10°C
Rod Type
Single
Piston Rod Gender
Female
Piston Rod Thread Size
M5 x 0.8
Piston Rod Thread Standard
Metric
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
36mm