SICK UM18-218161101 Barrel Proximity Sensor UM18, M18 x 1 1 m 200mA PNP 30V 30 V dc
RS Stock No.: 212-5529Brand: SICKManufacturers Part No.: UM18-218161101
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Barrel
Length
52.7mm
IP Rating
IP65, IP67
Terminal Type
Axial Plug
Width
18mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
1m
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
CE
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Series
UM18
Switching Current
200mA
Response Time
80ms
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Barrel
Length
52.7mm
IP Rating
IP65, IP67
Terminal Type
Axial Plug
Width
18mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
1m
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
CE
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Series
UM18
Switching Current
200mA