SICK IQ80-50BPP-KC0 Block Proximity Sensor PNP IQL 36V 50 mm 250 V ac 36 V dc 250mA
RS Stock No.: 209-2568Brand: SICKManufacturers Part No.: IQ80-50BPP-KC0
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
40mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Width
80mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Metal
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Maximum AC Voltage
250V ac
Depth
92mm
Maximum Switching Frequency
70Hz
Shielding
Unshielded
Series
IQL
Switching Current
250mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
40mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Width
80mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Maximum AC Voltage
250V ac
Depth
92mm
Maximum Switching Frequency
70Hz
Shielding
Unshielded
Series
IQL
Switching Current
250mA