SICK IQ40-40NPPKC0S Block Proximity Sensor PNP IQG 30V 40 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-2563Brand: SICKManufacturers Part No.: IQ40-40NPPKC0S
Length
132mm
IP Rating
IP69K, IP68, IP67
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
30V
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
EAC, EN
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
100Hz
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Length
132mm
IP Rating
IP69K, IP68, IP67
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
30V
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
EAC, EN
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
100Hz
Switching Current
200mA