SICK IQ40-20BPPKK0S Block Proximity Sensor, M20 x 1.5 PNP IQG 30V 20 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-2552Brand: SICKManufacturers Part No.: IQ40-20BPPKK0S
Sick
Thread Size
M20 x 1.5
Length
118mm
IP Rating
IP69K, IP67, IP68
Mount Type
Flush
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
30V
Maximum Detection
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
UL File No. E348498
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
150Hz
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Sick
Thread Size
M20 x 1.5
Length
118mm
IP Rating
IP69K, IP67, IP68
Mount Type
Flush
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
30V
Maximum Detection
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
UL File No. E348498
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
150Hz
Switching Current
200mA