SICK IQ40-20BNSKC0K Block Proximity Sensor NPN IQG 30V 20 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-2547Brand: SICKManufacturers Part No.: IQ40-20BNSKC0K
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
66mm
IP Rating
IP67, IP68, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
UL File No. E348498
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
150Hz
Shielding
Unshielded
Series
IQG
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Country of Origin
Malaysia
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
66mm
IP Rating
IP67, IP68, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
UL File No. E348498
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
150Hz
Shielding
Unshielded
Series
IQG
Switching Current
200mA