SICK IQ12-08NPSKT0S Block Proximity Sensor, M3 PNP IQB 30V 8 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 786-5804Brand: SICKManufacturers Part No.: IQ12-08NPSKT0S
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M3
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
40mm
IP Rating
IP68, IP67
Terminal Type
8-Pin M3
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
8mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Depth
12mm
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Shielded
Series
IQB
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Malaysia
Product details
IQ08, IQ10 & IQ12 Inductive Sensors
The IQ series of inductive proximity sensors provide a high level of mechanic and electronic stability for extra long service life. The maintenance costs are reduced due to the tough VISTAL housing and ASIC technology. These inductive sensors can detect up to 8 mm and provide precise detection and high sensor accuracy enabling fast handling processes. Typical applications for these sensors include electronic and solar, handling and assembly and machine manufacturing.
Tough VISTAL housing
270° status display with extra bright LED
Withstands high installation and tightening torque
Hot melt moulding
You may be interested in
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M3
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
40mm
IP Rating
IP68, IP67
Terminal Type
8-Pin M3
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
8mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Depth
12mm
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Shielded
Series
IQB
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Malaysia
Product details