SICK IQ12-04BPOKW2S Block Proximity Sensor PNP IQB 30V 4 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-2532Brand: SICKManufacturers Part No.: IQ12-04BPOKW2S
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
26mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Cable
Mount Type
Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Shielded
Series
IQB
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Malaysia
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
26mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Cable
Mount Type
Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Shielded
Series
IQB
Switching Current
200mA