SICK IMF12-08NNSNC0S Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 NPN IMF12-08NNSNC0S 30V 8 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-2471Brand: SICKManufacturers Part No.: IMF12-08NNSNC0S
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
8mm
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
100°C
Standards/Approvals
EN 60529, EN 60947-5-2, ISO 20653:2013-03
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
IMF12-08NNSNC0S
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Country of Origin
Hungary
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
8mm
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
100°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
IMF12-08NNSNC0S
Switching Current
200mA