SICK IME30-20NPSZC0S Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 PNP IME 30V 20 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-2458Brand: SICKManufacturers Part No.: IME30-20NPSZC0S
Length
71mm
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
30V
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
20mm
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
According to EN 60947-5-2, EN 60529
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Unshielded
Series
IME
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Length
71mm
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
30V
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
20mm
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Unshielded
Series
IME
Switching Current
200mA