SICK IME30-20NNSZW2S Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 NPN IME 30V 20 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-2454Brand: SICKManufacturers Part No.: IME30-20NNSZW2S
Length
70mm
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
30V
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
20mm
Materials Detected
304 V2A Stainless Steel, Aluminium, Brass, Copper, Steel
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Unshielded
Series
IME
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Length
70mm
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
30V
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
20mm
Materials Detected
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Unshielded
Series
IME
Switching Current
200mA