SICK IME30-15BPOZC0K Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 PNP IME30-15BPOZC0K 30V 15 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-2436Brand: SICKManufacturers Part No.: IME30-15BPOZC0K
Length
52mm
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
30V
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
According to EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Series
IME30-15BPOZC0K
Length
52mm
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
According to EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA