SICK IME30-15BNOZW2K Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 NPN IME30-15BNOZW2K 30V 15 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-2430Brand: SICKManufacturers Part No.: IME30-15BNOZW2K
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
51mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Metal
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60529, EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Shielded
Series
IME30-15BNOZW2K
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Country of Origin
Hungary
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
51mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60529, EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Shielded
Series
IME30-15BNOZW2K
Switching Current
200mA