SICK IME18-12NNSZW2S Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 x 1 NPN IME18-12NNSZW2S 30V 12 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-3587Brand: SICKManufacturers Part No.: IME18-12NNSZW2S
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
67mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
18mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Metal
Maximum Detection
12mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60529, EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Unshielded
Series
IME18-12NNSZW2S
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Country of Origin
Hungary
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
67mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
18mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Maximum Detection
12mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60529, EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Unshielded
Series
IME18-12NNSZW2S
Switching Current
200mA