SICK IME18-08BNOZC0K Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 x 1 NPN IME 30V 8 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-3547Brand: SICKManufacturers Part No.: IME18-08BNOZC0K
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
50mm
IP Rating
IP67
Mount Type
Flush
Terminal Type
4-Pin
Width
18mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Metal
Maximum Detection
8mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Shielded
Series
IME
Country of Origin
Hungary
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
50mm
IP Rating
IP67
Mount Type
Flush
Terminal Type
4-Pin
Width
18mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Maximum Detection
8mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Maximum Switching Frequency
1kHz