SICK IME12-08NPOZW2K Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP IME12-08NPOZW2K 30V 8 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-3508Brand: SICKManufacturers Part No.: IME12-08NPOZW2K
Length
44mm
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Maximum Detection
8mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60529, EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
IME12-08NPOZW2K
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Length
44mm
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Maximum Detection
8mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60529, EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
IME12-08NPOZW2K
Switching Current
200mA