SICK IME12-08NNSZW2S Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 NPN IME12-08NNSZW2S 30V 8 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-3505Brand: SICKManufacturers Part No.: IME12-08NNSZW2S
Length
63mm
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Maximum Detection
8mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
NRKH.E181493, EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
IME12-08NNSZW2S
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Length
63mm
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Maximum Detection
8mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
NRKH.E181493, EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
IME12-08NNSZW2S
Switching Current
200mA