SICK IME12-04NPOZC0S Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP IME12-04NPOZC0S 30V 4 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-3481Brand: SICKManufacturers Part No.: IME12-04NPOZC0S
Length
65mm
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
IME12-04NPOZC0S
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Length
65mm
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
IME12-04NPOZC0S
Switching Current
200mA