SICK IME08-2N5PSZT0K Threaded Barrel Proximity Sensor, M8 x 1 PNP IME08-2N5PSZT0K 30V 2.5 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-3424Brand: SICKManufacturers Part No.: IME08-2N5PSZT0K
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Thread Size
M8 x 1
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP67
Length
41mm
Terminal Type
3-Pin M8
Mount Type
Non-Flush
Width
8mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Metal
Materials Detected
Plastic
Maximum DC Voltage
30V dc
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Detection
2.5mm
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
CE
Maximum Switching Frequency
4kHz
Shielding
Unshielded
Series
IME08-2N5PSZT0K
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Hungary
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Thread Size
M8 x 1
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP67
Length
41mm
Terminal Type
3-Pin M8
Mount Type
Non-Flush
Width
8mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Metal
Materials Detected
Plastic
Maximum DC Voltage
30V dc
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Detection
2.5mm
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
CE
Maximum Switching Frequency
4kHz
Shielding
Unshielded
Series
IME08-2N5PSZT0K
Switching Current
200mA