SICK IMB18-12NPSVC0K Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 x 1 PNP IMB 30V 12 mm 30 V dc 200 mA
RS Stock No.: 209-3320Brand: SICKManufacturers Part No.: IMB18-12NPSVC0K
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
45mm
IP Rating
IP68, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Plastic
Maximum Detection
12mm
Maximum Operating Temperature
100°C
Standards/Approvals
EN 60529, ISO 20653:2013-03
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Unshielded
Series
IMB
Output Type
PNP
Country of Origin
Hungary
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
45mm
IP Rating
IP68, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Plastic
Maximum Detection
12mm
Maximum Operating Temperature
100°C
Standards/Approvals
EN 60529, ISO 20653:2013-03
Maximum Switching Frequency
1kHz