SICK CM30-25NAP-KW1 Threaded Barrel Proximity Sensor CM 25 mm, M30 x 1.5 2-Wire 500mA 250V 250 V ac
RS Stock No.: 786-5958Brand: SICKManufacturers Part No.: CM30-25NAP-KW1
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
75.6mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
250V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
80°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
No
Maximum AC Voltage
250V ac
Maximum Switching Frequency
10Hz
Shielding
Unshielded
Series
CM
Switching Current
500mA
Output Type
2-Wire
Country of Origin
Lithuania
Product details
Sick CM Series Capacitive Proximity Sensors
Plastic body
DC four-wire with PNP normally open and normally closed outputs
Extended sensing range with adjustable sensitivity
Short circuit and reverse polarity protection
Output status LED indication
High EMC immunity
Output type NO/NC
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
75.6mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
250V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
80°C
Hazardous Area Certification
Standards/Approvals
Maximum AC Voltage
250V ac
Maximum Switching Frequency
10Hz
Shielding
Unshielded
Series
CM
Switching Current
500mA