SICK CM18-08BNP-EW1 Threaded Barrel Proximity Sensor CM 8 mm, M18 x 1 NPN 200mA 30V 30 V dc
RS Stock No.: 213-1709Brand: SICKManufacturers Part No.: CM18-08BNP-EW1
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Thread Size
M18 x 1
Body Style
Threaded Barrel
Length
81mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Cable
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
8mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
CE, UL
Maximum Switching Frequency
50Hz
Shielding
Shielded
Series
CM
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Depth
18mm
Country of Origin
Lithuania
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Thread Size
M18 x 1
Body Style
Threaded Barrel
Length
81mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Cable
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
8mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
CE, UL
Maximum Switching Frequency
50Hz
Shielding
Shielded
Series
CM
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Depth
18mm