Sanyo 100μF Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor 20V dc, Surface Mount - 20SVP100M
RS Stock No.: 651-6040Brand: SanyoManufacturers Part No.: 20SVP100M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Sanyo
Capacitance
100µF
Voltage
20V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Polymer
Dimensions
8 (Dia.) x 11.9mm
Height
11.9mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Ripple Current
3.32A
Leakage Current
400 μA
Equivalent Series Resistance
24mΩ
Tolerance
±20%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 100 μF Surface Mount Polymer Capacitor, 20 V dc
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Select packaging type
Price on asking
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Sanyo
Capacitance
100µF
Voltage
20V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Polymer
Dimensions
8 (Dia.) x 11.9mm
Height
11.9mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Ripple Current
3.32A
Leakage Current
400 μA
Equivalent Series Resistance
24mΩ
Tolerance
±20%
Country of Origin
Japan