Rubycon 470 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - 25ZLJ470M10X12.5 PC Pin
RS Stock No.: 172-6223Brand: RubyconManufacturers Part No.: 25ZLJ470M10X12.5
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Cylindrical Can
Polarity
Polar
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
5mm
Lifetime
9000 h
Series
ZLJ
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
14%
Country of Origin
Japan
Product details
ZLJ Series
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Box
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Cylindrical Can
Polarity
Polar
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
5mm
Lifetime
9000 h
Series
ZLJ
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
14%