Rubycon 2200 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - 16YXF2200M12.5X25 Radial Lead
RS Stock No.: 224-4224Brand: RubyconManufacturers Part No.: 16YXF2200M12.5X25
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
YXF
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.16%
Product details
YXF Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
YXF
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.16%