RS PRO PFB30WR4 Isolated DC-DC Converter, 5V dc/ 6000 mA, 36V dc Input, 9V Input 30 W, Through Hole, 105 °C Max Temp -40
RS Stock No.: 285-3152Brand: RS PRO
brand-logo
View all in DC-DC Converters
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
Product Type
Isolated DC-DC Converter
Output Voltage 1
5V dc
Minimum Input Voltage
9V
Maximum Input Voltage
36V dc
Output Current 1
6000mA
Mount Type
Through Hole
MTBF
560000h
Ripple and Noise
75mV Pk-Pk
Output Voltage Adjustment Range
10 %
Isolation Voltage
1.6kV dc
Number of Pins
6
Maximum Output Power
30W
Package Type
1 x 1 in
Length
25.4mm
Depth
10mm
Weight
17g
Standards/Approvals
UL6681 EN6681 IEC6681
Width
25.4mm
Series
PFB30WR4
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Efficiency
89%
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
View all in DC-DC Converters
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
Product Type
Isolated DC-DC Converter
Output Voltage 1
5V dc
Minimum Input Voltage
9V
Maximum Input Voltage
36V dc
Output Current 1
6000mA
Mount Type
Through Hole
MTBF
560000h
Ripple and Noise
75mV Pk-Pk
10 %
Isolation Voltage
1.6kV dc
Number of Pins
6
Maximum Output Power
30W
Package Type
1 x 1 in
Length
25.4mm
Depth
10mm
Weight
17g
Standards/Approvals
UL6681 EN6681 IEC6681
Width
25.4mm
Series
PFB30WR4
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Efficiency
89%