RS PRO 56YSDN240 Power Supply DIN Rail Power Supply 264V ac AC Input 24V dc, 10 A Output DC 240 W
RS Stock No.: 284-0491Brand: RS PRO
brand-logo
View all in DIN Rail Power Supplies
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
Product Type
DIN Rail Power Supply
Series
56YSDN240
Sub Type
Power Supply
Maximum Output Voltage
24V dc
Electrical Phase
1
Input Voltage Type
AC
Number of Outputs
1
Power
240W
Output Current
10A
IP Rating
IP20
Minimum Operating Temperature
-20°C
Output Voltage Type
DC
Remote signal DC-OK
Yes
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
90mm
Depth
58mm
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
Width
35mm
Maximum Input Voltage
264V ac
Efficiency
0.88%
Minimum Input Voltage
90V ac
Country of Origin
China
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
Product Type
DIN Rail Power Supply
Series
56YSDN240
Sub Type
Power Supply
Maximum Output Voltage
24V dc
Electrical Phase
Input Voltage Type
AC
Number of Outputs
Power
240W
Output Current
10A
IP Rating
IP20
Minimum Operating Temperature
-20°C
Output Voltage Type
DC
Remote signal DC-OK
Yes
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
90mm
Depth
58mm
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
Width
35mm
Maximum Input Voltage
264V ac
Efficiency
0.88%
Minimum Input Voltage
90V ac