RS PRO 56YSD30S Switched Mode Power Supply DIN Rail Power Supply 264V ac 12V dc, 2.5 A Output 30 W
RS Stock No.: 225-9903Brand: RS PRODistrelec Article No.: 30405507
brand-logo
View all in DIN Rail Power Supplies
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
Product Type
DIN Rail Power Supply
Series
56YSD30S
Sub Type
Switched Mode Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Electrical Phase
1
Number of Outputs
1
Power
30W
Output Current
2.5A
IP Rating
IP20
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
90mm
Depth
58mm
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
IEC 62368-1, EN 55032, EN 62368-1, UL 62368-1
Width
35mm
Maximum Input Voltage
264V ac
Efficiency
0.88%
Minimum Input Voltage
90V ac
Country of Origin
China
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Brand
RS Pro
Product Type
DIN Rail Power Supply
Series
56YSD30S
Sub Type
Switched Mode Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Electrical Phase
Number of Outputs
Power
30W
Output Current
2.5A
IP Rating
IP20
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
90mm
Depth
58mm
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
Width
35mm
Maximum Input Voltage
264V ac
Efficiency
0.88%
Minimum Input Voltage
90V ac