Recom Switching Power Supply, RAC05-3.3SK 3.3V dc, 1.52A, 5 W, Input 85V ac to 264V ac
RS Stock No.: 144-6014Brand: RecomManufacturers Part No.: RAC05-3.3SK
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Brand
Recom
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
3.3V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Through Hole
Power
5W
Minimum Operating Temperature
-25°C
SMPS Output Current
1.52A
Maximum Operating Temperature
50°C
Depth
16.5mm
Length
25.4mm
Weight
20g
Standards/Approvals
RoHS
Width
25.5mm
Efficiency
76%
Series
RAC05-K
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
1.52A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Recom
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
3.3V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Through Hole
Power
5W
Minimum Operating Temperature
-25°C
SMPS Output Current
1.52A
Maximum Operating Temperature
50°C
Depth
16.5mm
Length
25.4mm
Weight
20g
Standards/Approvals
RoHS
Width
25.5mm
Efficiency
76%
Series
RAC05-K
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
1.52A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac