Phoenix Contact PLC-V8C/SC-24DC/SAM2 Series Controller, 16-Input, Digital, Analogue Input
RS Stock No.: 131-256Brand: Phoenix ContactManufacturers Part No.: 2907445
Product Type
Controller
Series
PLC-V8C/SC-24DC/SAM2
Number of Inputs
16
Input Type
Digital, Analogue
Number of Outputs
8
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum Operating Temperature
50°C
Length
106mm
Depth
87mm
Standards/Approvals
EN IEC 60664-1, CE, EAC, UL, cUL
Width
50mm
Number of Communication Ports
1
Battery Backup
Yes
Output Current
9mA
Communication Port Type
Micro USB Type B
Supply Voltage
24V dc
Country of Origin
Germany
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Price on asking
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Product Type
Controller
Series
PLC-V8C/SC-24DC/SAM2
Number of Inputs
16
Input Type
Digital, Analogue
Number of Outputs
8
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum Operating Temperature
50°C
Length
106mm
Depth
87mm
Standards/Approvals
Width
50mm
Number of Communication Ports
1
Battery Backup
Yes
Output Current
9mA
Communication Port Type
Micro USB Type B
Supply Voltage
24V dc