Pepperl + Fuchs NMB8-30GM55-E2-FE Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 PNP 3V 8 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 350-5700Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NMB8-30GM55-E2-FE
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
2m
IP Rating
IP69K
Terminal Type
Cable
Mount Type
Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
8mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Ferrous
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
General Purpose, EN 60947-5-2:2007, cULus Listed, cCSAus Listed, IEC 60947-5-2:2007
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Product details
Heavy-duty Sensors
Stainless steel housing machined from solid
Metal sensing face
LED indication
Embeddable in mild steel
IP67 rating (IP68 for pre-wired types)
Resistant to abrasion and lubricants, grease, salt and water
Operating temperature range -25 to +70°C
Reverse polarity, short circuit and overload protected
Pre-wired types include 2m of PUR cable
Standards
EN60947-5-2 EMC compliant
Pepperl + Fuchs
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
2m
IP Rating
IP69K
Terminal Type
Cable
Mount Type
Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
8mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Ferrous
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Product details
Heavy-duty Sensors
Metal sensing face
LED indication
Embeddable in mild steel