Pepperl + Fuchs NEN40-30GM60-E2-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 PNP 3V 40 mm 30 V dc 200mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP67
Length
73.5mm
Mount Type
Non-Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
cULus, IEC 60947-5-2:2007, CCSAUS, EN 60947-5-2:2007
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Shielded
Product details
Extended Sensing Range
These Pepperl + Fuchs inductive proximity sensors are cylindrical in design and are available with an extended sensing range of up to 30mm to suit a number of different applications.
Features and benefits
LED indication
Embeddable or flush installation
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc
Short circuit and reverse polarity protection
Pre-wired types have 2m PVC cable
Plug-in types have M12 type V1 connector
Pepperl + Fuchs
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
Length
73.5mm
Mount Type
Non-Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Shielded
Product details
Extended Sensing Range
Features and benefits
LED indication
Supply voltage 10 to 30Vdc