Pepperl + Fuchs NCB50-FP-A2-P1-V1 Block Proximity Sensor, M12 x 1 PNP 6V 50 mm 60 V dc 200 mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
IP Rating
IP68
Length
109mm
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
6V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
60V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
IEC 60947-5-2:2007, General Purpose, EN 60947-5-2:2007, cULus Listed, cCSAus Listed
Maximum Switching Frequency
80Hz
Depth
40mm
Shielding
Shielded
Output Type
PNP
Country of Origin
Indonesia
Product details
Pepperl+Fuchs Inductive Sensors
Block style
Flush or embeddable installation
LED indication
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
IP Rating
IP68
Length
109mm
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
6V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
60V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
80Hz
Depth
40mm