Pepperl + Fuchs NBN40-U1-A2-V1 Block Proximity Sensor, M12 PNP 30V 40 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 877-1618Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NBN40-U1-A2-V1
Specifications
Thread Size
M12
Body Style
Block
Length
118mm
IP Rating
IP69K, IP68
Terminal Type
4-Pin M12
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polyamide
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
40mm
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
CCC, EN 60497-5-2: 2007, IEC 60947-5-2: 2007, UL
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
150Hz
Shielding
Unshielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Indonesia
Product details
Varikont Inductive Proximity Sensors - Limit Switch Style
Range of sensing distance options to suit the application requirements
Superior EMC intereference immunity
Operating temperature range from -25 ºC to +85 ºC
Easy replacement, no rewiring required
Robust, waterproof and UV resistant
Compact dimensions
Block and Limit Switch Style
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Thread Size
M12
Body Style
Block
Length
118mm
IP Rating
IP69K, IP68
Terminal Type
4-Pin M12
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polyamide
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
40mm
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
150Hz
Shielding
Unshielded
Switching Current
200mA