Pepperl + Fuchs NBN25-30GM50-E2-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 PNP 36V 100 mm 36 V dc 200mA
Specifications
Thread Size
M30
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
100mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Inductive
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
DNV GL rules for classification - Ships
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
400Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Singapore
Product details
Extended Sensing Range
These Pepperl + Fuchs inductive proximity sensors are cylindrical in design and are available with an extended sensing range of up to 30mm to suit a number of different applications.
Features and benefits
LED indication
Embeddable or flush installation
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc
Short circuit and reverse polarity protection
Pre-wired types have 2m PVC cable
Plug-in types have M12 type V1 connector
Pepperl + Fuchs
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Thread Size
M30
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
100mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Inductive
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
400Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Singapore
Product details
Extended Sensing Range
Features and benefits
LED indication
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc