Pepperl + Fuchs NBN10-F10-E0 Block Proximity Sensor NPN 30V 10 mm 30 V dc 150mA
RS Stock No.: 257-2260Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NBN10-F10-E0
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
38.5mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Non-Flush
Width
25mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2
Depth
25.5mm
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Unshielded
Switching Current
150mA
Output Type
NPN
Product details
Small Block Style
LED status display
Short circuit protection pulsing, and reverse polarity protection
Prewired 2m of 3 core PVC cable apart from stock no. 257-2298 which has 2m PUR cable
Block and Limit Switch Style
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
38.5mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Non-Flush
Width
25mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2
Depth
25.5mm
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Unshielded
Switching Current
150mA