Pepperl + Fuchs NBB8-18GM30-E2-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP NBN40-U1-E0 36V 100 mm 36 V dc 200 mA
Thread Size
M12 x 1
Body Style
Threaded Barrel
Length
45mm
IP Rating
IP68
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Inductive
Maximum Detection
100mm
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
DNV GL rules for classification - Ships
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
1.35kHz
Shielding
Shielded
Series
NBN40-U1-E0
Output Type
PNP
Country of Origin
Indonesia
Product details
Short Body, Extended Sensing Range
Features and benefits
Nickel plated brass housing with PBT face.
LED indication
Embeddable
IP67
Operating temperature range -25 → +70°C
EN60947-5-2
Short circuit and reverse polarity protection
Pepperl + Fuchs
Specifications
Thread Size
M12 x 1
Body Style
Threaded Barrel
Length
45mm
IP Rating
IP68
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Inductive
Maximum Detection
100mm
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
1.35kHz
Shielding
Shielded
Series
NBN40-U1-E0
Output Type
PNP
Country of Origin
Indonesia
Product details
Features and benefits
LED indication
Embeddable
IP67