Pepperl + Fuchs NBB5-18GM50-E0-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 x 1 NPN 3V 5 mm 36 V dc 200 mA
RS Stock No.: 249-2372Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NBB5-18GM50-E0-V1
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
IEC 60947-5-2:2007, EN 60947-5-2:2007, cULus Listed, cCSAus Listed
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
1.95kHz
Shielding
Shielded
Output Type
NPN
Product details
Standard Sensing Range
Features and benefits
Nickel plated brass housing with PBT face
LED indication
Embeddable, flush or non-flush installation available
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc
Short circuit and reverse polarity protection
Pre-wired types have 2m PVC cable
Plug-in types have M12 type connector
Pepperl + Fuchs
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
1.95kHz
Shielding
Shielded
Output Type
NPN
Product details
Standard Sensing Range
Features and benefits
LED indication
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc