Pepperl + Fuchs NBB4-12GM30-E2 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 PNP 36V 100 mm 36 V dc 200mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M12
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
2m
IP Rating
IP68
Mount Type
Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
100mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Inductive
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
DNV GL rules for classification - Ships
Depth
12mm
Maximum Switching Frequency
2.55kHz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Vietnam
Product details
Short Body, Extended Sensing Range
Features and benefits
Nickel plated brass housing with PBT face.
LED indication
Embeddable
IP67
Operating temperature range -25 → +70°C
EN60947-5-2
Short circuit and reverse polarity protection
Pepperl + Fuchs
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Thread Size
M12
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
2m
IP Rating
IP68
Mount Type
Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
100mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Inductive
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Depth
12mm
Maximum Switching Frequency
2.55kHz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Vietnam
Product details
Features and benefits
LED indication
Embeddable
IP67