Pepperl + Fuchs NBB2-12GM50-E2-C-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP 3V 4 mm 30 V dc 200 mA
RS Stock No.: 257-2484Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NBB2-12GM50-E2-C-V1
Thread Size
M12 x 1
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP67
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Polytetrafluoroethylene Coated Brass
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
1.5kHz
Depth
12mm
Shielding
Shielded
Product details
High Current and Magnetic Interference Immune Proximity Sensors
Teflon coated brass housing. PPS sensing face. Carbonyl steel core
LED indication
Embeddable
NO contacts
IP67
Operating temperature range -25 to +70°C
No load current 15mA
EN60947-5-2
Short circuit and reverse polarity protection
Withstands fields of 0.2 Tesla
Sensing face protected from molten beads and associated contamination
Weld immune
Pepperl + Fuchs
Specifications
Thread Size
M12 x 1
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
1.5kHz
Depth
12mm
Shielding
Shielded
Product details
LED indication
Embeddable
NO contacts
No load current 15mA